Obszary działania -> Historia, Kultura

03.11.2014 20:36 Kategoria: Historia, Kultura Wyświetl tylko kategorię:Historia, Kultura

Zielona Biblioteka

Nowa biblioteka - Wypożyczalnia dla Dorosłych i Dzieci Nr 124 - zajmuje 243 m2 powierzchni na dwóch piętrach. Położona jest przy ul. Berensona 38. Jest to pierwsza publiczna biblioteka na zielonej Białołęce.


Wystrój wnętrza: pomalowane na zielono ściany, na nich rysunki liści, prawdziwe brzozowe pnie pośrodku, panele sufitowe w kształcie motyli, różne akcenty architektoniczne będą oddawały charakter lasu, zielonego zakątka i przestrzeni, gdzie nauka o ekologii jest bardziej naturalna niż gdzie indziej.

Organizator placówki - dyrektor białołęckich bibliotek Elżbieta Majchrzak - zwraca uwagę, że z założenia biblioteka jest "szyta na miarę" do propagowania wiedzy o ekologii. Będą się tu odbywały zajęcia z przyrody i zachowań proekologicznych.

Na terenie wschodniej Białołęki, gdzie budowane są nowe osiedla, dzielnica nie posiada lokali, w których można tworzyć biblioteki, świetlice, filie Ośrodka Pomocy Społecznej. Nauczyciele otrzymają szereg pomocy dydaktycznych, m.in. wzorcowe konspekty i scenariusze zajęć, tak aby zapoznać uczniów ze światem roślin i zwierząt oraz szerzyć wiedzę o zjawiskach w otaczającym świecie. Poza wypożyczeniem książki oraz multimediów i udziałem w zajęciach, będzie można obejrzeć film, skorzystać ze specjalnych materiałów ekologicznych, a także wziąć udział w konkursach i wydarzeniach organizowanych przez bibliotekę. - Potencjał mamy ogromny, jest to fantastyczna baza, którą w miarę zdobywania dodatkowych pieniędzy będzie można powiększać o nowe atrakcje. Marzą nam się też kolejne biblioteki, m.in. w okolicach osiedla Regaty. Wiemy, że na terenie zielonej Białołęki jest duże zapotrzebowanie na kontakt z książką..

Pomysł utworzenia biblioteki na terenie wschodniej Białołęki pojawiał się już wcześniej. Szalę decyzji "na tak" przeważyły wnioski do dyrekcji biblioteki podczas posiedzenia komisji oświaty i edukacji oraz duża potrzeba społeczna wyrażona przez ok. 600 podpisów mieszkańców zebranych pod egidą Stowarzyszenia Moja Białołęka.

Jako socjolog i przewodnicząca komisji polityki społecznej i ochrony zdrowia zwracam uwagę, że tworzenie osiedli bez miejsc użyteczności społecznej nie jest prawidłowym kształtowaniem miasta. W perspektywie nie jest to także ekonomiczne dla władz Warszawy, gdyż brak takich przestrzeni, brak zagospodarowania czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, pogarsza jakość życia mieszkańców, wzmaga zachowania patologiczne. Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć, zatem w miejscu gdzie są wielotysięczne osiedla Derby, Regaty, Wiśniowy Sad, Zielona Dolina dzielnica powinna zakupić lokale "pod użyteczność publiczną". Zaproponowałam w tej sprawie uchwałę, podjętą na Radzie Dzielnicy w 2011 roku. całość: http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/000c604f/aehjcuwvnbdusehuekikfllrlfdappaj/uchwa%C5%82anrXV5211.doc