Obszary działania -> Dzieci i młodzież

02.11.2014 20:29 Kategoria: Dzieci i młodzież Wyświetl tylko kategorię:Dzieci i młodzież

Debata młodzieżowa


W czerwcu w Gimnazjum nr 164 odbyła się debata, w której wzięło udział sześćdziesięciu młodych ludzi z trzech gimnazjów: 122, 125 i 164. Przedmiotem rozmowy były trzy obszary: aktywności kulturalne młodzieży, komunikacja interpersonalna i styl życia nastolatków. Organizatorem debaty było Stowarzyszenie Moja Białołęka i Ośrodek Pomocy Społecznej dla dzielnicy Białołęka. Prowadziłam warsztat dla młodzieży na temat aktywności kulturalnych i przykładów aktywności w Austrii.
 
Debata zakończyła się m.in. spostrzeżeniami, że młodzież oczekuje poważnego i podmiotowego traktowania, co wyraża się przede wszystkim w uwzględnianiu ich pomysłów w kształtowaniu oferty, angażowaniu ich w organizację działań i wydarzeń, kierowaniu większej części oferty do młodzieży. Młodzi nie chcą być łączeni z małymi dziećmi - tu jako przykład padł Bociani Zakątek - miejsce samo w sobie uznane za ciekawe, gdzie jest rampa dla młodych, dobrze jednak byłoby planować większą odległość od placu zabaw. Powinna pojawić się informacja, przypomnienie, aby rodzice małych dzieci nie pozwalali wykorzystywać rampy jako zjeżdżalni, bo młodzieży to przeszkadza i jest niebezpieczne.
 
Młodzież czasem odczuwa, że dorośli nie traktują ich poważnie, co oznacza: niemożność wypowiedzenia się na tematy dla nich ważne. Podkreślali, że jeżeli już mają prawo głosu, to nie zawsze zostaje on wysłuchany.
Odnośnie nowych działań kulturalnych młodzi przede wszystkim chcą mieć wpływ na ofertę, móc współtworzyć miejsce. Podobały im się inspiracje z Austrii przedstawiane na debacie, takie jak m.in. wspólna przestrzeń do gotowania, doradztwo zawodowe, gry terenowe, pokój tylko dla dziewczyn. Zwróciliśmy uwagę, że młodzież powinna wziąć udział w konsultacjach w sprawie kształtowania nowej placówki kulturalnej przy ul. Głębockiej i przekazać swoje spostrzeżenia. 
 
Zaprosiłam młodzież do prezentacji wniosków podczas Dni Białołęki i prezentacji interaktywnej wystawy plenerowej Miasto jak My Białołęczanie. Przedstawicielki młodych zaprezentowali Zarządowi Dzielnicy Białołęka i mnie swoje uwagi.
 
Młodzież: nie traktuje się nas podmiotowo
http://tustolica.pl/mlodziez-nie-traktuje-sie-nas-podmiotowo_67548