Obszary działania -> Historia, Kultura

05.11.2014 00:00 Kategoria: Historia, Kultura Wyświetl tylko kategorię:Historia, Kultura

Zakątek Pamięci o Osadnikach Ewangelickich

W 2012 roku po 5 latach starań we współpracy ze Stowarzyszeniem Moja Białołęka, Urzędem dzielnicy Białołęka i władzami Kościoła Ewangelickiego – Augsburskiego w parku Bociani Zakątek powstało miejsce pamięci poświęcone osadnikom ewangelickim.


Gazeta Stołeczna:

Piękny gest mieszkańców i władz Białołęki: w przededniu Wszystkich Świętych w jednym miejscu zebrano ocalałe nagrobki holenderskich osadników zwanych Olendrami. We wtorek przy Ruskowym Brodzie odbyła się uroczystość z udziałem księdza ewangelickiego.

Zabiegaliśmy o to od pięciu lat - mówi Agnieszka Borowska, radna i prezeska stowarzyszenia Moja Białołęka, które działa we wschodniej części dzielnicy. Oprócz m.in. urządzenia placu zabaw przy ul. Ruskowy Bród mieszkańcy postawili sobie za cel sobie uporządkowanie cmentarza ewangelickiego u zbiegu z ul. Mańkowską. Zajęli się tym przedstawiciele różnych grup zawodowych i wyznań (katolicy z ewangelikami), a także harcerze. Zadanie miało też zintegrować mieszkańców. Większość z nich sprowadziła się tu niedawno, teraz interesują się przeszłością okolicy.

źródło