Obszary działania -> Historia, Kultura

06.11.2014 00:00 Kategoria: Historia, Kultura Wyświetl tylko kategorię:Historia, Kultura

Edukacyjny Zakątek o Kulturze Mazowsza

We współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Urzędem Dzielnicy Białołęka, Stowarzyszeniem Moja Białołęka w parku przy ul. Magicznej powstało pierwsze plenerowe miejsce do zajęć kulturalnych na terenie wschodniej Białołęki.


Jestem pomysłodawczynią idei Zakątka i działałam, aby powstał jako radna i  prezeska Stowarzyszenia Moja Białołęka .

Zakątek edukacyjny o kulturze Mazowsza mówi, że Warszawa to też Mazowsze. Upamiętnia zanikający w chwili obecnej rolniczy charakter wschodniej części Białołęki, związanej od X w. z kulturą Mazowsza (ok. 500 metrów od ówczesnej granicy Białołęki był Gród na Bródnie). Przypomina, że te tereny były własnością książęcą  szlachecką, miejscem polowań Książąt Mazowieckich. Jest miejscem innowacyjnym - powstałym w partnerstwie samorządu, stowarzyszenia i Muzeum, odpowiada na oddolną potrzebę społeczną, oraz jest warsztatową filią białołęckich szkół do prowadzenia lekcji.

Zakątek Edukacyjny o Kulturze Mazowsza znajduje się we wschodniej części Białołęki w parku przy ul. Magicznej w bezpośrednim sąsiedztwie wielotysięcznych osiedli Derby, Agroman, Lewandów.
Zakątek edukacyjny obejmuje plac zabaw wraz z trzema wiatami: Chlebowej w kolorze białym, nawiązującym do barwy wapna, którym dawniej malowano chaty. Przy wiacie znajduje się piec chlebowy do wypiekania staropolskich podpłomyków i współczesnych bułeczek. Lnianej w kolorze niebieskim. Gdy w domu mieszkała panna na wydaniu, do wapna dodawano naturalny pigment ultramarynę i barwiono na niebiesko. Rekreacyjnej, w której po zajęciach będzie można posilić się i odpocząć.