29.06.2017 22:54

Zebranie w sprawie Wielospecjalistycznej Przychodni ze Szpitalem Chirurgii jednego dnia


Relacja

7 tysięcy pacjentów rocznie, blisko 26 łóżek to szacunki przyszłej wielospecjalistycznej przychodni i szpitala chirurgii jednego dnia przy ul. Przykoszarowej.

Szpital będzie mieścił się na trzecim piętrze budynku. Poniżej znajdą się gabinety specjalistyczne i diagnostyka. Zakres świadczeń ma być podobny jak w Ursynowskim Centrum Zabiegowym. Tam wśród najczęściej wykonywanych zabiegów i procedur diagnostyczne znajdują się m.in.: leczenie zaćmy z wszczepieniem soczewek, operacja przepukliny, operacja kamicy pęcherzyka żółciowego, operacja żylaków kończyn dolnych, kolonoskopia w znieczuleniu ogólnym i gastroskopia, artroskopia stawów kolanowych i barkowych, leczenie przykurczu Dupuytrena, leczenie zespołu cieśni nadgarstka, usuwanie zmian skórnych, lecznicze z dziedziny ginekologii i urologii.

Prezentację nowej inwestycji przedstawił dyrektor Biura Zdrowia Polityki Zdrowotnej. Zebranie w którym uczestniczyli mieszkańcy zorganizowałam wraz z radną Aleksandrą Gajewską.

Budowa przychodni łączy się z przebudową ul. Białołęckiej. W spotkaniu przekazałyśmy także informację ze ZMID i uczestniczyli również przedstawiciele ZTM, MPWiK.

Zostało wydane pozwolenie na budowę inwestycji. Trwają uzgodnienia harmonogramów i realizacji.

ZMID ogłosił przetarg na projekt przebudowy ul. Białołęckiej. Zawiadomienie o przetargu skierowano do Unii Europejskiej i wkrótce zostanie upublicznione. ZMiD będzie modernizował ul. Białołęcką wraz z 4 innymi istotnymi dla Białołęki ulicami: Kąty Grodziskie, skrzyżowanie Zdziarska/Ostródzka oraz Kołacińską/Szynową i Małą Modlińską.

Przetarg jest jeden, ale w 5 częściach, a każdy oferent może startować tylko w jednej. Termin otwarcia ofert jest wyznaczony na 8 sierpnia. Wykonawca projektu będzie odpowiedzialny za przeprowadzenie wszystkich czynności wykonawczych wraz z pozyskaniem pozwolenia na budowę. Są to m.in. diagnoza lokalna, projekt, uzgodnienia, decyzja środowiskowa, konsultacje.
Ulica Białołęcka podobnie jak ulica Kąty Grodziskie i Kołacińska/Szynowa wymagać będą decyzji środowiskowej. Jest to istotne w szacowaniu terminu realizacji inwestycji.

Termin wykonania pierwszego etapu prac projektowych wraz z uzgodnieniami i otrzymaniem decyzji środowiskowej wynosi ok. 1,5 roku , zatem można powiedzieć, że ulica Białołęcka powstanie po wybudowaniu szpitala.

Projekt ul.Białołęckiej nie koliduje w żadnym miejscu z nowo budowanym szpitalem 1-go dnia. ZMiD zamierza "wyprostować" trochę Białołęcką na samym południowym odcinku - od Łabiszyńskiej na wprost. Docelowo na skrzyżowaniu Białołęcka – Przykoszarowa będzie rondo. Ulica zostanie poszerzona, planowany jest obustronny chodnik ze ścieżką rowerową, odwodnienie i oświetlenie.

Z informacji od MPWiK - odprowadzenie ścieków jest planowane do istniejącego kanału w ul. Białołęckiej. Podobnie podłączenie do wodociągu.
Obsługa autobusowa od strony Derb będzie bez problemu, natomiast do kursowania linii 334 z Kobiałki, Regat i Zielonej Doliny jest potrzebna jeszcze zawrotka autobusowa.