13.10.2017 22:08

Konsultacje w sprawie Kanału Żerańskiego

Stowarzyszenie Moja Białołęka przygotowało rekomendacje dla mieszkańców i zapraszamy do zgłaszania ich podczas konsultacji w sprawie Kanału Żerańskiego.


Wzięłam udział w konsultacjach w sprawie zagospodarowania Kanału Żerańskiego. Przedstawiłam składane wcześniej przez mieszkańców wnioski do planów zagospodarowania miejscowego (Kobiałka, Mańki Zachodnie, Kanał Żerański, Żerań Annopol) oraz analizy z badań w sprawie powstania Warszawskiego Centrum Sportów Wodnych nad Kanałem Żerańskim jakie Stowarzyszenie Moja Białołęka przeprowadziło pod koniec 2016 roku.

Nasze postulaty pokazują potrzebę kompleksowego zagospodarowania Kanału Żerańskiego wraz z miejscem centralnym – Warszawskie Centrum Sportów Wodnych. Ważna jest rewitalizacja przyrodnicza Kanału z możliwością uprawiania sportów wodnych i rekreacji. Faktem jest, że często  wielotysięczne osiedla nie mają dostatecznej przestrzeni rekreacyjno – sportowej, a dodanie elementów rekreacji i aktywnego wypoczynku, sportu bardzo podniesie poziom życia i jakość naszego miejsca zamieszkania.

Nasze postulaty:

 1.  Kajakowe veturillo i pomosty sportowe w następujących lokalizacjach:
  1. Odcinek I - Modlińska 16, ul. Krzyżówki, przy ujściu Wisły
  2. Odcinek II- róg Szlacheckiej i Przykoszarowej oraz przy ul. Marywilskiej - odc. 3,3 km Kanału do 3,7
  3. Odcinek III, IV- przy Osiedlu Regaty, Parku Syrenki, Zdziarskiej po obydwu stronach starej przeprawy promowej
 2. Parki i tereny rekreacyjno sportowe, miejsca do wędkarstwa, rekreacji i grillowania na nadbrzeżu Kanału (dostosowane do osób niepełnosprawnych) w następujących lokalizacjach:
  1. Odcinek I - baseny portowe przy ul.  ul. Marywilskiej – Warszawskie Centrum Sportów Wodnych
  2. Odcinek II - odc. 3,3 km Kanału do 3,7 – teren róg Szlacheckiej i Przykoszarowej oraz przy ul. Marywilskiej oraz jego połączenie z Warszawskim Centrum Sportów Wodnych  (Miejsce to było wykorzystywane w latach 1993, 1994, 1995 do przeprowadzania zawodów sportowych w slalomie narciarskim za motorówką, wakeboarding i już w chwili obecnej jest często wykorzystywane do rekreacji i wypoczynku przez mieszkańców. )
  3. Odcinek III, IV - Park Syrenki przy ul. Długorzecznej, Port z Ośrodkiem Sportu przy ujściu rzeki Długiej, teren rekreacyjny na starej betoniarni, ul. Zdziarska po obydwu stronach oraz ich połączenie z Warszawskim Centrum Sportów Wodnych   (trasa III, IV)
 3. Ścieżki rowerowo - narciarskie na nadbrzeżach.
 4. Zakątki Edukacyjny - do przeprowadzania lekcji plenerowych dla szkół o gazie, wodzie, przyrodzie
 5. Przyroda, która leczy, czyli  nasadzenia drzew i krzewów tworzące piękny ogród .