13.10.2016 15:02

Komisja Infrastruktury i Inwestycji Rady m.st. Warszawy

Tramwaj na Zieloną Białołękę, planowane zmiany komunikacji, walka o ul. Kąty Grodziskie i ul. Białołęcką


11 października podczas Komisji rady miasta przedstawiłam wraz radną Anną Myślińską, Magdaleną Roguską problemy komunikacyjne mieszkańców Białołęki. Spotkanie zostało zorganizowane na wniosek radnej miasta Aleksandry Gajewskiej.

Sprawy komunikacji potraktowałyśmy kompleksowo, wskazując na cztery główne priorytety: tramwaj na Zieloną Białołękę, zlikwidowanie białych plam komunikacyjnych (np. Miasteczko Regaty, Zielona Dolina), nowe drogi, zwłaszcza te kluczowe do poprowadzenia autobusów i podniesienia bezpieczeństwa: ul. Kąty Grodziskie, skrzyżowanie ul. Zdziarska z ul. Ostródzką, ul. Białołęcka , ul. Lewandów, Trasa Olszynki Grochowskiej. Nasze głosy zostały wsparte przez mieszkańców, stowarzyszenie Moja Białołęka. To co usłyszała Pani Renata Kaznowska, Zastępca Prezydent m.st. Warszawy oraz zgromadzeni licznie Dyrektorzy Biur od nich to głównie potrzeba  budowy nowych dróg. Już w chwili obecnej sytuacja ulic jest dramatyczna, a po planowanym poszerzeniu ul. Głębockiej do 16 metrów, powstanie wąskie gardło w ul. Katy Grodziskie powodując wiele wypadków na tej ulicy.

Na spotkaniu zostały przedstawione plany poprowadzenia tramwaju na Zieloną Białołękę. Powstanie do 2020 roku i zostanie poprowadzony ul. Głębocką, Trasą Olszynki Grochowskiej do okolic ul. Ostródzkiej (Warzelnicza). Pokazuję potrzebę poprowadzenia tramwaju dalej, do Kobiałki oraz analizy połączenia z Nieporętem, Markami. ZTM zapowiedział zmiany w kursowaniu autobusów związane z budową ul. Głębockiej i oddaniem linii tramwajowej na Nowodworach. Białołęka będzie miała kilka "wolnych" autobusów, które chcemy przenieść  na wschodnią część. W tej sprawie odbędą się konsultacje społeczne.

Przedstawiciele Moja Białołęka, m.in.  mieszkańcy Osiedla Olesin, ul. Zdziarskiej, ul. Wojdyńskiej licznie zabrali głosy w sprawie ul. Wojdyńskiej i pozostałych ulic, przekazując 4 tysiące wniosków mieszkańców w sprawie konieczności budowania dróg na terenie wschodniej części Białołęki.

Prezentacje z Komisji są pod linkiem:
www.mojabialoleka.pl/inicjatywy/komunikacja-na-zielonej-bialolece.html